Search
1980

Sú E-sporty populárnejšie ako reálne športy?

Rast elektronických športov je oveľa, oveľa väčší ako kto mohol kedy predpokladať. V našom krátkom článku sa pozrieme na fenomén, ktorým sa stali e-sporty a tie momentálne pomaly ovládajú celý herný priemysel. Hru, ktorá je vhodná na e-sporty chce mať dnes pomaly každé vývojárské štúdio a to od tých malých, akým bolo kedysi napríklad Psyonix, až po tie veľké, kde napríklad Ubisoft zabodoval vydaním Rainbow Six Siege. Activision Blizzard tiež ovláda obrovskú základňu hráčov po celom svete tým, že vydali hry ako stvorené na e-sporty. Práve Blizzard má napríklad obrovskú podporu už desaťročia, keďže práve Blizzard bol ten, ktorý dostal e-sporty do povedomia hráčov vydaním veľmi kompetetívnej hry StarCraft. Activision momentálne drží žezlo hrami ako Call of Duty, Overwatch, Heartstone a množstvo ďalších titulov, na ktoré sa oplatí pozerať.

Možno to bol aj práve Blizzard, ktorý dostal e-sporty medzi masy ľudí aj v tomto desaťročí. Predsa pred pár rokmi vydali druhý diel StarCraftu a ten sa stal najpopulárnejším elektronickým športom svojej doby. Potom začalo vychádzať množstvo hier v prakticky všetkých žánroch, hier ktoré sú vhodné na streamovanie, na závodenie, na súťaže medzi družstvami. Vývojári už dnes vyvíjajú multiplayerové hry s tým, aby sa dali hrať aj závodne na rôznych podujatiach. Dokonca aj taká FIFA sa stáva obľúbenou na turnajoch, nezabúdame ani na legendy DOTA či League of Legends, ktoré patria stále medzi najpopulárnejšie e-sporty. DOTA usporadúva najväčší turnaj na svete International, League of Legends je zase hrou, ktorá dostáva najviac priestoru na televíznych obrazovkách.

E-sporty majú dnes dokonca vlastne televízne kanály, už pre rokmi začala v tomto biznise podnikať firma ESPN, ktorá spustila niekoľko projektov. Čo sa nejakých zaujímavých čísiel týka, tie nám vyrážajú dych. Veď na začiatku roku 2017 sa predpovedalo, že e-sporty do konca roka 2017 dosiahnú zisky 700 miliónov dolárov a do roku 2020 to bude až 1,5 miliardy dolárov. Vtedy ešte ľudia nevedeli, že e-sporty dosiahnu zisky 1,5 miliardy už do konca roka 2017! Takže to nebol predpokladaný nárast o 47 percent, ale o takmer 100% za jeden rok. V roku 2017 tomu najviac pomohlo vydanie hry PUBG a potom samozrejme Fortnite, obe hry sa stali obrovským hitom aj na turnajoch.


Z tohto fenoménu sa snaží vyťažiť množstvo firiem, ktoré predtým s hrami nemali moc spoločné. A tiež firmy, ktoré predtým podnikali len v štandardných športoch. Napríklad na Slovensku, stávkové kancelárie ako TipSport alebo Fortuna by mohli v blízkej dobe spustiť live stávkovanie na elektronické športy. Možno práve počas najväčšieho svetového podujatia, akým je DOTA 2 International. V zahraničí je to už normálne, že hráči môžu stávkovať na e-sporty a to v rôznych kategoriách. U nás však momentálne fungujú e-sporty len v malom merítku a vyzerá to tak, že najskôr sa stávkovania chytia online kasína a stávkové kancelárie.

Nie je ale vylúčené, že elektronické športy sa stanú populárnejšími, ako štandardné športy. Organizačný výbor podujatia Olympijských hier v roku 2024 v Paríži sa chystá rokovať so zástupcami Medzinárodného Olympijského Výboru ako aj so zástupcami e-sportov. Na rad sa totiž dostala otázka, či budú e-sporty oficiálnym medailovým podujatím Olympijských hier. Do rokovania sa zapojí ESL, či BBC alebo ESPN, ktorí v najväčšej miere podporujú e-sporty. Finálne rozhodnutie samozrejme urobí Medzinárodný Olympijský Výbor. Pravdepodobne to bude otázka peňazí, e-sporty môžu prilákať milióny nových divákov a kde sú diváci, tam sú peniaze. E-sporty sa už formálne objavujú na Ázijských hrách, zatiaľ nie ako medailová udalosť. Za hranie videohier budú prvý krát na Ázijských športových hrách udeľovať až v roku 2022. Malý neformálny turnaj bol prítomný aj minulý rok, počas Olympiády v Rio de Janeiro.
Read the news
( http://gamestory.eu/ )

TAG

Leave a Reply

Be the first to comment!